Customized Hard Plastic POM Sheet
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Plastic POM Sheet |
| Kind: | Plastic POM Sheet |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Experienced Team
Years of Export Experience
QA/QC Inspectors
Production Process Visualization
The supplier has 12 foreign trading staff(s) and 3 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 8 QA and QC inspection staff
You can check the supplier's production workflow chart or main facilities in the Audit Report
Sign In to see all verified strength labels (29)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- plastic Pom sheet
- Water Absorption
- 0.75-0.8%
- Contraction Percentage
- <0.4%
- Tensile Strength
- 51~80MPa
- Color
- Black, White, Green, Blue, Yellow
- Feature
- High Impact Resistant
- Certificate
- ISO9001, SGS, FDA, RoHS, Test Report
- Density
- 1.6g/cm3
- Thickness
- 1-200mm
- Transport Package
- Plastic Bags, Pallet, Wooden Case, Container
- Specification
- 1000x2000mm, 1220x2440mm, 600x1200mm or customized
- Trademark
- GZ-Engineering Plastic
- Origin
- Guangdong, China (Mainland)
- HS Code
- 3923500000
- Production Capacity
- 10000PCS/Month
Product Description
Customized hard plastic Pom sheet








Description
The parameter list of Plastic POM Sheet
| Model |
Plastic POM Sheet |
| Material |
POM,Derlin,Acetal or customized |
| Thickness | 1~200mm or customized |
| Size | 1000x2000mm,1220x2440mm,600x1200mm or customized |
| Color | Natural,black,white,blue, red,etc. |
| OEM & ODM | Yes |
| Certification | ISO9001,SGS,FDA,RoHS,Test Report,ect. |
| Free Sample | Yes |
| Density | 1.6g/cm3 |
| Shape | sheet, rod, tube, gear, pulley, guide rail......or according to your drawing |
| Packing | Plastic bags,Cartons,Wodden case,Pallet,Container,ect. |
| Advantage | 1.One stop procurement
2.A complete range of specification 3.free design offer OEM & ODM 4.free sample available 5.professional service team 6.specialize CNC machining and injection over 10 years 7.Custom accept as per drawing or sample |
Data Sheet of POM
| Property | Item No. | Unit | POM-C | POM-H | POM-H+PTFE | |
| Mechanical Properties | 1 | Density | g/cm3 | 1.41 | 1.43 | 1.50 |
| 2 | Water absorption(23ºC in air) | % | 0.20 | 0.20 | 0.17 | |
| 3 | Tensile strength | MPa | 68 | 78 | 55 | |
| 4 | Tensile strain at break | % | 35 | 35 | 10 | |
| 5 | Compressive stress(at 2%nominal strain) | MPa | 35 | 40 | 37 | |
| 6 | Charpy impact strength (unnotched) | KJ/m2 | ≥150 | ≥200 | ≥30 | |
| 7 | Charpy impact strength (notched) | KJ/m2 | 7 | 10 | 3 | |
| 8 | Tensile modulus of elasticity | MPa | 3100 | 3600 | 3200 | |
| 9 | Ball indentation hardness | N/mm2 | 140 | 160 | 140 | |
| 10 | Rockwell hardness | - | M84 | M88 | M84 | |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- General engineering plastics
- POM products
- Customized Hard Plastic POM Sheet
Related Categories
Hot Searches
More