| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Peek Sheet |
| Kind: | Peek Sheet |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Main Characteristics of Peek
•Very good sliding properties even without lubrication
•Good thermal mechanical bearing strength
•Good chemical and hydrolysis resistance even against superheated steam
•Very wear resistant
•Very rigid
•Creep resistant
•Not electrically insulating
•Good machinability
•Resistant to gamma radiation
•Self extinguishing V-0
Special properties of PEEKBesides, PEEK can be used to produce some exact medical equipments for the OPS and dentistry, which can annihilate bacterium and can be used time after time, the most important application of PEEK, which is used to produce the artificial bone instead of
metal. The artificial bone, which is made of PEEK, has the good performance of light-weight, non-toxic and good-chemical-resistance and so on, and can integrate with the organism of human body. So PEEK is also successfully applied in medical industries.Regular sizeColor:Natural,Black,Khaki and so on.
PEEKSheet Size:500X1000X(Thickness:1-100mm)600X1200X(Thickness:1-100mm)
PEEKRod Size: Φ6-Φ200X1000mm
PEEKTube Size:(OD)30-600X (ID)20-500X length(500-1000mm)
The parameter list of peek sheet
| Model |
Plastic peek sheet |
| Material |
PEEK |
| Thickness | 3-100mm or customized |
| Length | 500-1000mm or customized |
| Color | Natural,amber,etc. |
| OEM & ODM | Yes |
| Certification | ISO9001,SGS,FDA,RoHS,Test Report,ect. |
| Free Sample | Yes |
| Density | 1.5g/cm3 |
| Shape | sheet, rod, tube, gear, pulley, guide rail......or according to your drawing |
| Packing | Plastic bags,Cartons,Wodden case,Pallet,Container,ect. |
| Advantage | 1.One stop procurement
2.A complete range of specification 3.free design offer OEM & ODM 4.free sample available 5.professional service team 6.specialize CNC machining and injection over 10 years 7.Custom accept as per drawing or sample |
| Property | Item No. | Unit | PEEK-1000 | PEEK-CA30 | PEEK-GF30 | |
| Mechanical Properties | 1 | Density | g/cm3 | 1.31 | 1.41 | 1.51 |
| 2 | Water absorption(23ºC in air) | % | 0.20 | 0.14 | 0.14 | |
| 3 | Tensile strength | MPa | 110 | 130 | 90 | |
| 4 | Tensile strain at break | % | 20 | 5 | 5 | |
| 5 | Compressive stress(at 2%nominal strain) | MPa | 57 | 97 | 81 | |
| 6 | Charpy impact strength (unnotched) | KJ/m2 | No break | 35 | 35 | |
| 7 | Charpy impact strength (notched) | KJ/m2 | 3.5 | 4 | 4 | |
| 8 | Tensile modulus of elasticity | MPa | 4400 | 7700 | 6300 | |
| 9 | Ball indentation hardness | N/mm2 | 230 | 325 | 270 | |
| 10 | Rockwell hardness | - | M105 | M102 | M99 | |
The factory covers an area of 10,000 square meters Production equipment has the original American imported Haas CNC machining center, wire-electrode cutting, electrical discharge machine,Perforating machine, injection molding machine, CNC milling machine,CNC hobbing machine, CNC lathe, CNC milling machine, CNC lathe, CNC milling machine, grinding machine and other machinery and equipment.
