100% Virgin Material Peek Tube
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Plastic Peek Tube |
| Hardness: | Hard Tube |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Peek Tube
- Type
- Thermosetting Plastic Pipe
- Color
- Natural,Black,Khaki,Offwhite
- Hollow
- Hollow
- Shape
- Round
- Usage
- Water Supply Pipe
- Free Sample
- Available
- Application
- Electrical/Electronic Industry
- Density
- 1.5g/cm3
- Transport Package
- Plastic Bags, Pallet, Wooden Case, Container
- Specification
- OD)30-800X (ID)20-600X length(500-1000mm)
- Trademark
- GZ-Engineering Plastic
- Origin
- Guangdong, China (Mainland)
- HS Code
- 3907400000
- Production Capacity
- 10000PCS/Month
Product Description






Features
PEEK is a kind of heat-resistant, high performance thermoplastic special engineering plastics. It has good mechanical properties and chemical resistance, abrasion resistance, and hydrolysis resistance properties etc.; it has a light proportion and self-lubricating properties. Due to very good processing properties, it can be filled with carbon fiber and MoS2 etc. to improve lubrication performance and mechanical strength further.
Main Characteristics of Peek
•Very good sliding properties even without lubrication
•Good thermal mechanical bearing strength
•Good chemical and hydrolysis resistance even against superheated steam
•Very wear resistant
•Very rigid
•Creep resistant
•Not electrically insulating
•Good machinability
•Resistant to gamma radiation
•Self extinguishing V-0
The parameter list of Plastic Peek Tube
| Model |
Plastic Peek Tube |
| Material |
PEEK,PPS,PI or customized |
| Size | (OD)30-600X (ID)20-500mm or customized |
| Length | 500-1000mm or customized |
| Color | Natural,amber,etc. |
| OEM & ODM | Yes |
| Certification | ISO9001,SGS,FDA,RoHS,Test Report,ect. |
| Free Sample | Yes |
| Density | 1.5g/cm3 |
| Shape | sheet, rod, tube, gear, pulley, guide rail......or according to your drawing |
| Packing | Plastic bags,Cartons,Wodden case,Pallet,Container,ect. |
| Advantage | 1.One stop procurement
2.A complete range of specification 3.free design offer OEM & ODM 4.free sample available 5.professional service team 6.specialize CNC machining and injection over 10 years 7.Custom accept as per drawing or sample |
The Main Properties of PEEK
| Property | Item No. | Unit | PEEK-1000 | PEEK-CA30 | PEEK-GF30 | |
| Mechanical Properties | 1 | Density | g/cm3 | 1.31 | 1.41 | 1.51 |
| 2 | Water absorption(23ºC in air) | % | 0.20 | 0.14 | 0.14 | |
| 3 | Tensile strength | MPa | 110 | 130 | 90 | |
| 4 | Tensile strain at break | % | 20 | 5 | 5 | |
| 5 | Compressive stress(at 2%nominal strain) | MPa | 57 | 97 | 81 | |
| 6 | Charpy impact strength (unnotched) | KJ/m2 | No break | 35 | 35 | |
| 7 | Charpy impact strength (notched) | KJ/m2 | 3.5 | 4 | 4 | |
| 8 | Tensile modulus of elasticity | MPa | 4400 | 7700 | 6300 | |
| 9 | Ball indentation hardness | N/mm2 | 230 | 325 | 270 | |
| 10 | Rockwell hardness | - | M105 | M102 | M99 | |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- High performance plastics
- PEEK products
- 100% Virgin Material Peek Tube