High Isolation Resistance Customized Injection POM Pulley
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | ISO |
| Pulley Sizes: | POM Pulley |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Experienced Team
Years of Export Experience
QA/QC Inspectors
Production Process Visualization
The supplier has 12 foreign trading staff(s) and 3 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 8 QA and QC inspection staff
You can check the supplier's production workflow chart or main facilities in the Audit Report
Sign In to see all verified strength labels (29)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- POM pulley
- Manufacturing Process
- Casting
- Material
- POM Pulley
- Surface Treatment
- Electroplating
- Application
- Chemical Industry, Grain Transport, Mining Transport, Power Plant
- Color
- Black,White,Green,Blue,Yellow
- Feature
- High Impact Resistant
- Certificate
- ISO9001,SGS,FDA,RoHS,Test Report
- Density
- 1.6g/cm3
- Transport Package
- Plastic Bags, Pallet, Wooden Case, Container
- Specification
- customized
- Trademark
- GZ-Engineering Plastic
- Origin
- Guangdong, China (Mainland)
- HS Code
- 3923500000
- Production Capacity
- 10000PCS/Month
Product Description








High isolation resistance customized injection POM pulley
Description
POM (Full-name: Polyformaldehyde), is a engineering plastics of non-side-chain, high density, high crystalline and linear polymer, which is praised "Plastic Steel", and has comprehensive excellent performances, such as: wear-resistance, high hardness, anti-impregnant, good rigidity (Tensile modulus of elasticity), chemical stability, isolation resistance and dimensional stability. POM has widely applied in Automobile industries, electronic and electric products, commodity, pipeline & fittings, exact apparatus and so on, which can be instead of the bronze, Zinc, tin and other metals.
Characteristic
1.Excellent impact resistance.
2. Continuous working temperature :-40 ~120°C' .
3.Good light transmission
4.Good weather resistance and UV protection
5.High heat insulation
6.Simply processed and installed
7.UV protection layer: 50um
8.Soften temperature :148°C
The parameter list of POM Pulley
| Model | POM Pulley |
| Material | POM or customized |
| Thickness | 5~10mm or customized |
| Size | 50~200mm or customized |
| Color | Natural,black,white,blue, redect. |
| OEM & ODM | Yes |
| Certification | ISO9001,SGS,FDA,RoHS,Test Report,ect. |
| Free Sample | Yes |
| Density | 1.6g/cm3 |
| Shape | sheet, rod, tube, gear, pulley, guide rail......or according to your drawing |
| Packing | Plastic bags,Cartons,Wodden case,Pallet,Container,ect. |
| Advantage | 1.One stop procurement 2.A complete range of specification 3.free design offer OEM & ODM 4.free sample available 5.professional service team 6.specialize CNC machining and injection over 10 years 7.Custom accept as per drawing or sample |
Data sheet of POM
| Property | Item No. | Unit | POM-C | POM-H | POM-H+PTFE | |
| Mechanical Properties | 1 | Density | g/cm3 | 1.41 | 1.43 | 1.50 |
| 2 | Water absorption(23ºC in air) | % | 0.20 | 0.20 | 0.17 | |
| 3 | Tensile strength | MPa | 68 | 78 | 55 | |
| 4 | Tensile strain at break | % | 35 | 35 | 10 | |
| 5 | Compressive stress(at 2%nominal strain) | MPa | 35 | 40 | 37 | |
| 6 | Charpy impact strength (unnotched) | KJ/m2 | ≥150 | ≥200 | ≥30 | |
| 7 | Charpy impact strength (notched) | KJ/m2 | 7 | 10 | 3 | |
| 8 | Tensile modulus of elasticity | MPa | 3100 | 3600 | 3200 | |
| 9 | Ball indentation hardness | N/mm2 | 140 | 160 | 140 | |
| 10 | Rockwell hardness | - | M84 | M88 | M84 | |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- CNC machining parts
- Pulley
- High Isolation Resistance Customized Injection POM Pulley
Related Categories
Hot Searches
More