|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | ISO 9001:2000, ISO 9001:2008, RoHS |
| Density: | 0.98g/cm3 |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Property | Item No. | Unit | Value | |
| Mechanical Properties | 1 | Density | g/cm3 | 0.94-0.96 |
| 2 | average molecular weight | g/mol | 9.2X106 | |
| 3 | Tensile strength (23ºC in air) | MPa | 22 | |
| 4 | Breaking strength | MPa | 42 | |
| 5 | Tensile strain at break | % | 600 | |
| 6 | Charpy impact strength (notched) | mJ/mm2 | No break | |
| 7 | Ball indentation hardness | N/mm2 | 42 | |
| 8 | Shore D hardness | -- | D65 | |
| 9 | Abrading(sand slurry experiment) | -- | 100 | |
| 10 | Coefficient of Friction | -- | 0.09~0.1 | |
The parameter list of Uhmwpe chain guide
| Model |
Uhmwpe chain guide for convey |
| Material |
PA,Nylon,uhmwpe or customized |
| Width | customized |
| Length | 100-2000mm or customized |
| Color | Natural,Green,black,white,blue,red,etc. |
| OEM & ODM | Yes |
| Certification | ISO9001,SGS,FDA,RoHS,Test Report,ect. |
| Free Sample | Yes |
| Density | 0.98g/cm3 |
| Shape | sheet, rod, tube, gear, pulley, guide rail......or according to your drawing |
| Packing | Plastic bags,Cartons,Wodden case,Pallet,Container,ect. |
| Advantage | 1.One stop procurement
2.A complete range of specification 3.free design offer OEM & ODM 4.free sample available 5.professional service team 6.specialize CNC machining and injection over 10 years 7.Custom accept as per drawing or sample |